Napelemmel előállított elektromos áram ION-vízzel működő kazánhoz.

Napelemek által hálózatra termelt elektromos áram felhasználása Fűtőelemes elektromos kazánok, és infra fűtéshez ingyen energia? IGEN!

A NAPKOLLEKTOROKRÓL

A napkollektorok hőt termelnek ezért elsősorban használati melegvíz termelésre, fűtés rásegítésre és medencefűtésre használjuk.

A kollektoroknak két fő típusa van  SÍK- kollektorok  és VÁKUUMCSÖVES Kollektorok. A  sík-és vákuumcsöves kollektorokon belül is vannak más-más technológiát alkalmazó típusok.

A SÍK- kollektorok méretben és mínőségben így árában is külömböznek egymástól. A  fő elemét  abszorbernek hívják. Ez a lemez nyeli el a beérkező távoli infrasugarakat. A napkollektoroknak ezért az alapvető működéséhez a nap körvonalát (sziluetjét) érzékelnie-látnia- kell.

A síkkollektorok felépítése

Ha felülről haladunk a kollektor belseje felé akkor mint a napsugarak beleütközünk a nagy tísztaságu (96% fényáteresztő ) edzett a jégesőnek ellenálló üvegbe. Ez lehet átlátszó és lehet prizmásított. Az átlátszó általában reflexió mentes ez a feladata a recézett üvegnek is. Tehát meg akadályozni, hogy az abszorber visszaverje a már beérkezett napsugarakat. Ezután  az  abszorbe "ütközünk" ahol a nap sugarai elnyelődnek. A  abszorberek anyga és felépítése között is vannak eltérések, ami meghatározza  a kollektor hatásfokát. Az  abszorber lehet rézlemezből vagy aluminiumból. A rézlemezből készült abszorberekre könnyeben  felhegeszthető ultra hanggal az a rézcsővekbő kialakított  "hárfa" alaku csőhálózat amely átveszi az abszorber által elnyelt hőt. Az aluminiumlemezből készült abszorberekben a hőátadó folyadék helyét préseléssel alakítják ki jobb esetben. A réz abszorbereket ezután magas szelektivitásu titániumoxid bevonattal látják el  jobb esetben  "vákuum rétegzésszerüen" ami szintén a hatásfokot hivatott emelni. Tovább haladva fennakadunk a 60 mm szigetelésen  tehát a hő sem tud  elszökni, mert  körbe van fogva magas hőmérsékletnek ellenálló kőzet gyapottal. Ezt az egésszet becsomagoljuk egy acélból készűllt  un."teknőbe" majd körbe kerítjük eloxált alumínium kerettel. Az így elkészűlt  kollektor optikai hatásfoka  79-85% ot is eléri.


kollektor_szelveny.jpgbramac_solar.jpgchromagen_szoro.jpg


A sikkollektorok elhelyezése és össze állítása szerint.



modul_kollektor.jpgkollektorok_alvanyon.jpg


A  Vákuumcsöves kollektorok felépítését tekintve a csövekben nincs eltérés csak a működésében külömböznek. A Vákuumcsövek mérete  átmérő és hossza változó  ami meghatározza a teljesítményét. Ez azért van mert a vílágon más és más a napsütések órák száma és ehhez alakítják ki a kollektor teljesítményt. Nálunk Magyarországon is van  igaz  kismértékben  országrészenként eltérés.

Magyarország térképe a napsütéses órák számát jelölve.

besugarzasi_napocska.jpgorszag_napterkep.jpgnapterkep.jpg

Az első képen a földet érö napsugarak megoszlása látható a másik kettőn az ország megoszlását illetve az azimut-tol eltérő veszteség látható.


Tehát a vákuumcsövek borszilikát dupla falu üvegcsöből készülnek a két cső közzül a levegőt kiszivatyúzzák így  jön létre a vákuum ami nagyon jó hőszigetelő. Ezért a vákuumcsöves kollektorok termikus emissziós értéke jobb a síkkollektorokéhoz képest. Működésük szerint van un. Heat Pipe csöves és un. U csöves  vákuumkollektor. A Heat Pipe rézcső egy olyan vékuumozott zárt kondenzátorral ellátott cső amiben a folyadék  nem kering. A hő és a vákuum hatására  alacsony hőmérsékleten 30 C fokon a folyadék felforr gözzé válik az így keletkezett hőt a kondenzátor átadja a vele érintkezö rézcsőben  áramló hőátadó folyadéknak. Ha lehül lecsapódik vissza kerül a cső aljára és a folyamat ismétlődik.. Az  U csöves kollektorokban a vákuumcsőben  U alakban behajtott rézcsőben áramlik a hőátadó folyadék tehát a hő átadása folyamatos.


heat_pipe.jpgvakuum_csovek.jpgkondenzator.jpg

apricus_vakuum.jpg


Meg kell említenem a kollektorok ujnak mondható változatát a levegő kollektort. Alkalmazása egyszerü és egyben praktikus mível az adott ingatlant  lakóház,  nyaraló,  istáló, mühely stb úgy fűti, hogy  a saját levegőjét keringteti  napelemes ventillátorral. 

A napkollektoros szakemberek között is van vita, hogy melyik a jobb kollektor a sík vagy a vákuumcsöves. Mindkettönek meg van az előnye és a hátránya. Ezt úgy lehet kombinálni,  hogy vannak olyan síkkollektorok amellyek doboza vákuumozott.  A síkkollektor hátránya télen hóesés után az előnyére válik mivel az a "pici" veszteség leolvasztja a havat és azonnal működni fog. A vákuumcsöves esetén a magas szigeteltség miatt ha azt akarjuk, hogy működjön le kell takarítani. Nos ezt is figyelembe véve döntse el mindenki, hogy mit szeretne beépíttetni. A fagyás és jégeső okozta kár lehetősége szintén  elgondolkodtató. Lásd fotón is.


vakumcso_hoban.jpg

vakumcso_hoban_2.jpg  Tehát az ablakról pedig - szigetelt-már leolvadt a hó a vákuumcsöves kollektorról nem is fog.


A napkollektoros rendszerekkel egy másik oldalon fogok bővebben  foglalkozni.

Bánszki András


+36 70 639 5454





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 11
Heti: 101
Havi: 436
Össz.: 245 363

Látogatottság növelés
Oldal: Napkollektorok
Napelemmel előállított elektromos áram ION-vízzel működő kazánhoz. - © 2008 - 2024 - napelemesfutes.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »